دربارۀ آرشی‌گرام

«آرشی‌گرام» مجموعه‌ای است که در آن آثار شاخص معماری معاصر ایران معرفی و فهرست می‌شود. آرشی‌گرام مرجعی است که معماران، پژوهشگران و دانشجویان معماری می‌توانند در آن آثار معماری معاصر ایران را به صورت طبقه‌بندی شده مشاهده کنند. هر اثر به همراه نقشه‌ها و تصاویر آن معرفی می‌شود. هدف آرشی‌گرام، در نهایت، فراهم کردن آرشیوی غنی از مدارکِ آثار معماری معاصر ایران به صورت آنلاین است.

معماران و شرکت‌های معماری می‌توانند از طریق آرشی‌گرام آثار خود را معرفی و در تهیه‌ی این آرشیو ما را یاری کنند. اگر مایلید پروژه و اثر معماری خود را از طریق آرشی‌گرام به اشتراک بگذارید لطفاً فرم ارسال پروژه را پر کنید.

 

ویژگی‌های وبسایت آرشی‌گرام

اطلاعات موثق

آرشی‌گرام اطلاعات آثار معماری را از خودِ معماران، دفاتر معماری و منابع دست اول تهیه می‌کند. متن‌های معرفی آثار را معماران همان اثر نگاشته‌اند. آرشیگرام حتی‌الامکان از ترجمه‌ی متون انگلیسی موجود در وبسایت‌های خارجی خودداری می‌کند تا توضیحات هر اثر از زبان معماران و با کلماتِ آنان باشد. آثار و پروژه‌ها در آرشی‌گرام نسبت به هم برتری‌ای ندارند. آرشیگرام از به کاربردن عبارات تمجیدی در عنوان و توضیحات هر اثر، که سبب ارزش‌گذاری آثار می‌شوند، خودداری می‌کند.

دسته‌بندی، برچسب‌گذاری

آرشی‌گرام می‌کوشد تا رابط کاربری ساده، خوانا و کاربر پسندی داشته باشد. آثار معماری از منظر نوع و کاربری دسته‌بندی می‌شوند و نام معماران، دفاتر معماری و شهرها و مناطق برچسب‌گذاری می‌شوند تا کاربران آسان‌تر بتوانند آنها را مرور کنند. فهرست آرشی‌گرام همه‌ی برچسب‌ها را یک‌جا و به ترتیب حروف الفبا نشان می‌دهد. نقشه‌ی آرشی‌گرام نیز یافتن پروژه‌ها را آسان‌تر می‌کند.

تصاویر باکیفیت

آرشی‌گرام تصاویری باکیفیت و با رزولوشن بالا از هر اثر عرضه می‌کند. تصاویر آثار هیچ واترمارک یا نشان و نوشته‌ای ندارند. همه‌ی تصاویر برای دانلود آزاد و رایگان هستند.